Selam Arkadaşlar,

 

Çek Cumhuriyeti Prag Seyahati 2007 yılı Mart ayında 4 Aile olarak yaptığımız ilk seyahat olarak tarihe geçmişti. Gerçekten muhteşem bir şehirdi. Prag seyahati arasına Karlova Vary seyahati de 1 gün olarak içinde yer almaktadır.

Bol resimli bir yazıyı keyifle okumanız dileği ile…

 
Prag

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birleşikken de başkentti. Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. İş dünyası istatistiklerine göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de resmi kaydı olmaksızın Prag'ta yaşamaktadır. Prag, geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag "Altın Şehir", "Doksanların Sol Bankası", "Masal Şehri", "Şehirlerin Anası" ve "Avrupa'nın Kalbi" gibi isimlerle de anılır.

Prag'ın bir özelliği de 2. Dünya savaşında pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir. 

  
Prag Astronomik Saat

Prag’ta, Eski Şehir Meydanı’nda, yani şehrin tam kalbindedir Saat Kulesi. Bu meydan bir çok kişiyi geçmişin izlerinde bir yolculuğa çıkarır.

İşte bu meydandaki meşhur saati, 15.yy sonlarında Charles Üniversitesi’nde profesör olan Hunuş Usta yapmıştır. Amacı, Kutna Hora şehrindeki Kemikli Kilise’de olduğu gibi insanlara bir mesaj vermektir. “Herkes bir gün geldiği yere geri dönecek yani elbet bir gün toprakla özleşip ölecek!”
Saati yapar yapmaz dünyanın en önemli adamı haline gelir. Kral’dan daha fazla adı duyulmaya başlar çünkü, Avrupa’nın her yerinden insanlar Prag’a sadece ve sadece saati görmeye gelir. Zamanla Hunuş Usta’ya başka ülkelerden de teklifler gelir, fakat Hunuş usta bu teklifleri reddeder. Zamanla bu teklifler Kral’ın kulağına kadar gider ve Kral, Hunuş Usta’nın saati başka bir yere de yapmasını önlemek için onun gözlerine mil çektirir. Kör olan Hunuş Usta da kendini saatin mekanizmasına bırakarak intihar eder. Asıl amacı saati bozmaktır, saati bozarak intikamını alır. Saati 50 yıl kadar çalıştıramazlar, daha sonra başka bir saat ustası onarır.

Hunuş Usta’nın saati, Güneş’in, Dünya’nın ve Ay’ın konumlarını gösteren astronomik bir saattir. Saatin dış tarafındaki rakamlar İbranice’dir. Bu Babil saatini göstermektedir. Hunuş Usta, (saati Eski Şehir Meydanı’na yaptığından, meydanın bir paraleli de Yahudi mahallesi olduğundan) Yahudilerin nüfusunun fazla olduğu bir bölgede onları ezmemiş, onlara da bir jest yapmış ve Babil saatini de kendi saatine eklemiştir.

Saatin etrafında 4 tane kukla vardır. Bu kuklalar insanlara neleri yapmamaları gerektiğini anlatır. Soldan en baştaki, elindeki aynayla kendine bakar; “kendini beğenmişliği” sembolize eder. Onun yanındaki kukla, elinde altın torbası olan bir Yahudi’dir; “cimriliği” sembolize eder. Bir yandaki kukla ise iskelettir; “yaşama karşı isteksizliği” anlatır. Sonuncu kukla, elinde mandoline benzer bir müzik aleti bulunan ve Türk’e benzetilen adam da; “gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü” anlatır. Kısacası bu kuklalar, kendini beğenmiş, cimri, yaşama karşı isteksiz ve sefahate düşkün olmayın der.

Saatin altında da insanlara yapmaları gerekenleri anlatan 4 kukla vardır. Bu kuklalar da, bilime, adalete, astronomiye ve eğitime önem verme konusunda bizleri uyarır.

Her saat başı, İsa’nın 12 havarisi de pencerenin önünden geçerek ufak bir gösteri yapar. Horozun ötmesiyle gösteri biter. 

 
St Vitus Katedrali 
Katedral 920'de Wencesles tarafından yaptırılan basilikanın üzerine inşa edilmiştir. 1344-1929 yılları arasında tamamlanmıştır. IV. Karl tarafından Petr Parler'e yaptırılmış. Katedralin ana girişi olan ve 1367'de tamamlanan güney bronz kapısını karşınıza aldığınızda, kapının üzerinde İsa'nın 'Last Judgement' (Son Karar) mozaiği bulunur. 75 mt'lik gotik çan kulesi tepesine oturtulmuş barok kubbe ile tamamlanmıştır. Arkanızda kalan balkon, Çek krallarının yaptıkları konuşmalar ile ünlüdür. Sağ tarafta ise, kralın saraydan katedrale direk geçişini sağlayan üst koridor bağlantısı bulunur. Bu üst koridorun altından geçtiğinizde, solda katedralin en eski bölümü görülür ki, birbirine benzemeksizin yaratık kafaları şeklinde yapılmış olan 300 yağmur oluğu dikkat çeker.

 
St. Nikolas Kilisesi 
Prag’daki en görkemli barok binasıdır, yapımı 1756 senesinde tamamlanmıştır. St. Nicholas’ı değişik kıyafetlerle gösteren, Avrupa’nın en büyük resimlerinden birine ev sahipliği yapar.
 

 
Kraliyet Binası

 

Peder John

Peder John’ un, kendisine günah çıkartan Kraliçenin günahlarını Krala anlatmadığı için idam edilmiş bir peder olduğu söyleniyor. Heykellerde bir de yeniçeri var. 

 

Karluv Most, Karlův Köprüsü 

Karlův Köprüsü,Kral IV. Karl tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Peter Parler’dir. Yapımı 1357-1400 yılları arasında tamamlanmıştır. 516 m uzunluğunda, 10 m genişliğindeki köprü, günümüzde yaya trafiğine açıktır ve şehrin turistler tarafından en çok ilgi gören yeridir.
Köprünün iki ucunda birer kule yer alır. Köprünün üstünde 30 tane heykel vardır.

 

Vltava Nehri 

Ülkenin en uzun nehri olan Vltava Nehri. Nehir kenti ikiye böler. 

 Wenceslas Anıtı ve Ulusal Müze 

750 mt uzunlugunda, 60 mt genisligi ile bir meydandan ziyade Paris bulvarlarini hatirlatan, kulturel ve sosyal yasamin merkezi olmasinin yanisira, pek cok oteli, magazalari, restaurantlari ve cafeleri ile cok canli bir yer. Arac trafigi konusunda sikinti olmamasinin nedeni sadece izin belgesi tasiyan insanlara gecis izni verilmesidir. Sagli sollu cicek tarhlari cevresindeki oturma gruplari bulunmaktadir. 1348 yilinda yeni sehir kuruldugunda yapilan bu meydanda, ilk donemlerde at pazarlari kurulurmus¸ 1680 yilinda St. Wenceslas'in heykeli meydana dikilmis daha sonrasinda meydana ismini vermistir. (1848 ).
19. Ve 20. yy. da pek cok onemli olaya taniklik etmistir. 1848, 1918, 1948, 1968 ve son olarak Kadife Devriminin gerceklestigi 1989 tarihinde binlerce insan bu meydanda toplanmistir.

Sali haric her gun 9-17 arasi ziyaret edilen bu muzeyi sali gunleri 16'ya kadar gezebilirsiniz.Wenceslas Meydaninin bulundugu yokusun en tepesinde yer alan ihtisamli muze, Ulusal muzedir. J. Shulz tarafindan tasarlanmis 1885-1890 yillari arasinda insaa edilmistir. Binanin ana cephesi tam 100 mt genisligindedir. Binanin dekorasyonu, merdivenleri, galerileri, ve tabii en onemlisi kubbesi pek cok degerli sanatcinin imzasini tasimaktadir. Giris katinda genelde sergiler yer almaktadir. Gecmisten gunumuze dunya tarihini gozler onune seren bir sergi, dunyanin tum bolgelerinden toplanmis¸ minerallerle ile ilgili bir sergi, tarih oncesi Cek Cumhuriyeti'nin gelisimi ile ilgili bir sergi vs. ikinci katinda paleontolojik sergilerin yanisira, bir balina iskeletinin de bulundugu sergi yer almaktadir.

 

Karlovy

Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya bölgesinde bulunan bir şehir.

Çek Cumhuriyeti'nde kaplıcalarıyla ünlü turizm kenti. Batı Bohemya'da 1370'de İmparator Charles IV tarafından kuruldu. Uluslararası Karlovy Vary Film Festivaliyle de bilinir. "Kralın Banyosu" anlamına gelen kenti bugüne kadar dünyadaki pek çok ünlü siyasi, asker ya da sanatçı ziyaret etti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün tedavi için gittiği kent. İçinde kaplıcalar barındıran ve kâğıt helvaları, porselenleriyle ünlü kent.

Tarkan Gedik

16-19/03/ 2007