Geçen haftaki El Sanatları Sergisi Gezisi fazla uzayınca hedeflediğimiz Miniatürk’ e gidememiştik.  Bu haftasonu bir heyecanla çıktık evden. Gezilecek mekan Miniatürk, devamında Sadrazam’ da uykuluk ve Sadrazam pilavı ile karnımızı doyurduktan sonra acı kahvelerimizi de Pierloti’ de içeriz dedik. Daha ne olsun. Buyrun ………..

İşte Miniatürk’ deyiz….

Miniatürk veya Minyatür Türkiye Park, Türkiye'deki çeşitli eserlerin maketlerinin sergilendiği 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkı . Haliç kıyısında Sütlüce’ de. 30 Haziran 2001 tarihinde temeli atılan Türkiye'nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk, 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmış. Toplam 105 maketin bulunduğu Miniatürk' de 45 maket İstanbul, 45 Maket Anadolu, 15 maket ise Osmanlı Coğrafyası' ndan… İstanbul' un fethinin 550. yıldönümü kutlamalarına katkıda bulunmak için yapılan özel bölgede, Atatürk' ün Selanik' teki Evi, Mimar Sinan' ın eseri Mostar Köprüsü, Macaristan'daki Gülbaba Türbesi, Mescit-i Aksa gibi maketlerde bulunuyor. Giriş ücreti büyükler için 5, öğrenciler için 3 TL. Konsoloslar ücretsiz girebiliyorlar J.  İnanılmaz bir yer. Girdiğimiz andan itibaren büyüleniyoruz. Bazen gezip gördüğümüz eserler bazen de hep görmeyi hayal ettiğimiz camiler veya medreselerle karşılaşıyoruz.

Ayrıca elimizdeki biletleri atmamamız gerektiğini söylüyorlar. Çünkü biletlerin üzerindeki barkodları, minyatürlerin önündeki küçük kutucuklara okuttuğumuzda eserle ilgili sesli bilgi alabiliyoruz.

İshak Paşa Sarayı

Anıtkabir

 

Ziraat Bankası Müzesi

Selimiye Camii

Bursa Ulu Camii

Camide büyük kubbe olmaması dikkatimi çekti. Daha önce görmemiştim.

Sumela Manastırı

Mardin Evleri

Efes Celsus Kütüphanesi

Zeus Sunağı

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan kazılarda bu eseri Almanlar günışığına çıkarmışlar ve bizim padişahlarımız da, bu eserin Almanya’ ya götürülmesine izin vermişler.

Artemis Tapınağı

Hatırladığım kadarıyla bu eser Efes’ te bulunmuştu. En son öğrencilik yıllarımda gittiğimde yerinde sadece birkaç temel taşı olduğunu biliyorum ve oradaki tabelada da bu büyük eserin resmi bulunuyor…

Mescid-i Aksa

Atatürk Olimpiyat Stadımız

Malabadi Köprüsü

Dünyadaki en geniş açıklığa sahip taş köprü. Diyarbakır’ da bulunuyor. Mostar’ dan dahi büyük bir köprü.

Boğaziçi Köprüsü

İlk kez yürüyerek geçtik J

Beylerbeyi, Çırağan ve Dolmabahçe Sarayları

Haydarpaşa Garı, Küçüksu Kasrı

St. Antuan Kilisesi ve Kariye Müzesi

Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya

Daha bir çok eser resimledik ancak hepsini buraya koymayalım, gidip bizzat yerinde görelim.

Çocuklar için oyun alanları da vardı.

Miniatürk’ ten çok memnun ayrıldık. Tadı damağımızda kaldı. Kendimize dersler ve yeni programlar çıkardık. Doğuyu ve güneydoğuyu hiç bilmiyor muşuz meğer. Orta Anadolu’ da onlarca Selçuklu Medresesi ve Osmanlı’ ya ait bir çok cami varmış. Hitit İmparatorluğu kalıntılarını mutlak görmek gerek. Nemrut’ un minyatürü bile insanı etkilemeye yetiyor. Konya anlatılmaz, bir kez daha gitmek ve bu kez zaman ayırmak gerek. Jüstinyen İstanbul’ a  onlarca miras bırakmış. Ve daha bir çok eser. İnsan, Anadolu’ da yerleşmiş ve günümüze eser bırakmış medeniyetlerin çokluğu karşısında hayrete düşüyor. Daha anlatamadığım bir çok duygu içerisinde terk ettik Miniatürk’ ü.

Sırada yemek var…

Uykuluk,

Sadrazam pilavı,

bu lezzetleri mideye indirdik ve ardından Haliç’ in karşı kıyısına Eyüp’ e geçtik. Teleferik ile Pierloti’ ye çıktık.

yukarıdan manzara

ve yudumlanan kahveler, çaylar………

ardından, tarihi mezarların, Sokollu Mehmet Paşa’ ların, Ali Kuşçu’ ların arasından kıvrıla kıvrıla Eyüp Sultan’ a inen taşyolu takip ettik ve Eyüp çarşısında sonlandırdık bir Pazar gününü daha….

Cem Unutmazlar 

23.08.2009