Merhaba, Bu sefer durağım Çin idi. Dünyanın en fazla nüfusuna sahip ülkesi. Bu seferki iş programım çok yoğundu. İstanbul Pekin yolcuğu, akabinde Şanghay’a varış, sonrasında Ningbo,Hangzhou,Guangzhou, Chongching ve Pekin.Pekin-Hangzhou arası araba ile kat edildikten snra diğer mesafeler uçak ile alındı.Hangzhou-Guangzhou,Guanzhou-Chonqching ve Chonqcing-Pekin arası uçak ile gidildi. Her bir uçak yolculuğunu yaklaşık 2 saat gibi düşünürseniz mesafelerin büyüklüğünü tahmin edebilirsiniz umarım. İstanbul-Antalya 45 dakika olduğunu da hatırlatırım size.

Açıkçası müşteri sıfatı ile gitmenin çok avantajını gördüm. Çok iyi ağırladıklarını söylemem lazım. Bol resimli bir yazı hazırladım gene.Son gün Pekin’de tercih yapmam gerekiyordu,ya Tian An Men Meydanı ve Yasak Şehir’e gidecektim ya da Çin Seddi’ne. Ben Yasak Şehri ve Tian an Men Meydanını tercih ettim. Bu arada bol bol alışveriş yaptım. Yalnız ben böyle pazarlık yaptığımı hatırlamıyorum. Adamın 100 $ dediği fiyatta kapıyı 10 $’dan açıyorsunuz ve 11 $!a malı alıyorsunuz. Gerçekten muhteşemdi. Özellikle alışveriş yaparken çok eğlenmiştik. 1$=8 RMB (yuan) diye okunuyor. Yalnız İngilizce bilen çok az. O bakımdan sıkıntı olmuştu. Allahtan yanımızda hep birileri oldu. Yemeklere çok laf etmek istemiyorum ama açıkçası çok hoşlaşmadığımı ifade etmek isterim.

Neyse bu kadar söz yeter, şimdi buyurun turumuza, bakalım beğenecek misiniz?

Pekin,Çin

Pekin, Jin hanedanlığı'ndan bu yana Yuan, Ming ve Qing hanedanlıklarında başkentlik yaptı. Bir çok tarihi esere sahip: Yasak Şehir,Yazlık Saray,Cennet Tapınağı.

Pekin'in anlamı Çince'de kuzeydeki başkent anlamına gelir. Bir zamanlar Ming hanedanlığı döneminde güneyde başkentlik yapan Nanjing'e karşılık bu isim verildi.

 
Tiananmen Meydanı (Pekin, Çin)

 15. yüzyılda inşa edilen ve “İlahi Barışın Kapısı” anlamına gelen Tiananmen Meydanı, Yasak Şehir ile kentin diğer kısmını ayırmak amacı ile yapıldı. 1 milyon kişinin sığabileceği 440.000 m²'lik bir alana sahip dünyanın en büyük açık alanı ünvanına sahip meydan iki kez yangın geçirdi ve 1615’de yeniden düzenlendi. 1989 yılının 15 Nisan’ında başlayan ve yaklaşık 5 Haziran’a dek süren, toplumun farklı kesimlerinden yoğun katılımın olduğu Tiananmen Meydanı Olayları olarak anılan ve yüzlerce kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylara tanıklık etti. 

 
2008 Yaz Olimpiyatları

 8 Ağustos - 24 Ağustos 2008 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılmış olan 29. Olimpiyat Oyunları. Ayrıca Pekin Olimpiyatları olarak da anılır. 28 spor dalında 302 karşılaşmada 11,028 atlet yarışılmıştır.Olimpiyatların büyük kısmı Pekin'de gerçekleşecek olmakla birlikte futbol ve yelkencilik gibi bazı branşlar diğer şehirlerde gerçekleşmiştir.

 
Yasak Şehir

Çin'in başkentin de bulunan Yasak Şehir, dünyanın en büyük ve en iyi korunmuş antik ahşap mimari kompleksidir. Ayrıca Yasak Şehir, Şimdilerde ise 74 hektarlık alanda dünyanın en büyük sarayı olma özelliğine sahip bir müze olarak hizmet vermektedir.

Bu antik saraya Yasak Şehir denmesinin sebebi, içinde malikanelerini inşa ettirip, devletini oradan yöneten imparatorun, güvenliğini sağlamak için, sarayın, daha doğrusu sarayların, içinde bulundukları uçsuz, bucaksız bahçeleri içine alan büyük bir sur, duvar yaptırıp, sur içinde yaşayanların dışarıya çıkmalarını, dışarıdan da birilerinin içeriye girmelerini yasaklamış olmasındandır. Işin ilginç tarafı, bizzat Imparatorun bile, istediği zaman bu şehirden dışarıya çıkamamasıdır.

Tiananmen Meydanı'nın hemen kuzeyinde yeralan Saray'ın inşası 1406'da başlamış ve 1420'de sona ermiş. Çin Imparatorluğu'nun son iki hanedanının yani Ming ve Qing ( Çing ) hanedanlarının yönetim merkezi olan Saray, toplam 24 imparatora da ev sahipliği yapmıştır.

1909'da henüz 3 yaşındayken tahta geçen son imparator Pu Yi ise, 1911'de bu şaşaalı emperyal geçmişin tarihe gömülüşüne sadece tanıklık edebilmiş. 1911'de Imparatorluk yıkılıp da, Sun Yat Sen önderliğinde Çin Cumhuriyeti ilan edilince Pu Yi'nin hayatı bağışlanarak, Saray'da yaşamaya devam etmesine izin verilmiş. Yani Son Imparatorda, tahttan feragat ettiği yıldan, bir hükümet darbesinin gerçekleştiği 1924'e kadar yine burada yaşamış.

1912'de müze haline getirilen Yasak Şehir'de çömlek, porselen ve bakır eşya ve tablolar dahil olmak üzere 1 milyondan fazla tarihi eser bulunmaktadır.
 

Son imparator Puyi’nin Yasak Şehir’den sürüldüğü 1924 yılından sonra, 24 bina ve Qianlong Bahçesi’nin muhteşem dış avluları halka tamamen kapatılmıştır.

1930'lu yıllarda, Japonların eline geçmesi ya da savaşta tahrip olması olasılığına karşı, hazinenin en nadide parçaları paketlenerek binlerce sandık içinde Şanghay'a gönderilmiş. Ekim 2005'de müze olarak açılmıştır.

 

Mao'nun portresi

Tarkan Gedik

23-30/03/2006