Selam Arkadaşlar.

İşim dolayısıyla çok sık olmasa da yurt dışı seyahatlerim oluyor. Her gittiğim seyahatte mutlaka yarım gün dahi olsa oranın önemli yerlerini görmek için fırsat yaratmaya çalışırım. 2007 yılında Amerika seyahatini gerçekleştirirken hep filmlerde gördüğümüz yerleri canlı görme fırsatı elde etmenin vermiş olduğu bir heyecan vardı. İlk durak Illinois Eyaleti Chicago kentiydi. Orada 2 firma ziyaret ettikten sonra Michigan kentine ve oradan da tam pır pır olarak nitelendireceğim bir uçakla da New York kentine vardık. Mümkün mertebe görsel ağırlığı fazla olan bu yazıda ayrıca gittiğim yerler ile de kısa bilgiler vermeye çalıştım. Buyurun bakalım….. 

Chicago

Illinois eyâletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir.
Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra oldukça estetik çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır.Şehir raylı sistem olarak oldukça gelişmiştir.

 
Chicago Cloud Gate (Millenium Park) 

Şehrin keyifli alanlarından biri de Millenium Park. Ortasında bulutu tasvir eden  aynalı bir heykel (Cloud Gate)  bulunan parkın içinde Frank Gehry imzalı şık bir açık hava konser alanı var ve burada yazın gün aşırı ücretsiz konserler veriliyor. Yine Gehry imzalı çok hoş bir köprüyle park yolun diğer tarafındaki Grant Park’a bağlanıyor. 

 
Theatre District (Chicago Tiyatrosu - Merkezi) 

  

New York

Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından en büyük kenti. Aynı isimli New York eyaleti'nde yer alır. Yüzyıldan fazladır dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biridir. Şehir, medya, politika, eğitim, eğlence ve modadaki küresel etkilerinden dolayı bir dünya şehri olarak kabul edilmektedir Fakir semtlerinde ise çok sayıda işsiz ve evsiz yaşar.

Kent beş bölüme ayrılmıştır: Manhattan, Brooklyn (Kings Country), Queens (Queens Country), Bronx ve Staten Island (Richmond).

 

 

 

Özgürlük Heykeli

 ABD'nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesi. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir.

Bakırdan yapılan Özgürlük Tanrıçası heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye (10 yıl gecikmeli olarak) hediye edilmiştir,1884-1886 yılları arasında inşa edilen heykelin mimarı Frederic Bartholdi'dir. Çelik iskeleti Gustave Eiffel, kaideyi yapmıştır. ABD'nin Richard Morris HuntNew York şehrindeki Özgürlük Adası'nda yer alır.

Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir tablet tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki taç'ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m, kaidesi ile beraber 93 m'dir. Ziyaretciler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler. Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi birarada dolaşabilir. Heykelin başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

 

Brooklyn Köprüsü

ABD- New York City’de Doğu Nehri üzerinde Brooklyn ile Manhattan'ı birbirine bağlayan Köprünün yapımına 3 Ocak 1870 de başlandı. 13 yıl sonra tamamlandı ve 24 Mayıs 1883 de hizmete açıldı. Tamamlandığı zaman dünyanın en geniş asma köprüsü idi; köprünün kuleleri ise birkaç yıl için ABD'nin en yüksek binaları olmuştur. Doğu nehri üzerindeki köprünün ana ayakları arasındaki açıklık 486.3 metredir. Köprünün inşaat maliyeti 15.1 milyon USD dolar dır ve yapımında yaklaşık 27 kişi ölmüştür.

 

Wall Street, NewYork Borsası

 ABD'de, New York kentinde, Manhattan'ın güneyinde, ülkenin önde gelen bazı finans kuruluşlarının toplandığı sokak.

Broadway'le East River arasında yalnızca yedi blok kadar uzanan kısa ve dar bir sokak olan Wall Street, adını Hollandalı göçmenlerin bölgeye saldırmaları beklenen İngilizleri durdurmak amacıyla inşa ettikleri (1653) toprak duvardan almıştır.Wall Street, Amerikan İç Savaşı'nın öncesinde bile ülkenin finans merkezi olarak kabul ediliyordu.Günümüzde New York Borsası, Amerikan Borsası, çeşitli yatırım bankaları, hükümete ve belediyeye ait menkul değerlerin alım satımını yapan aracı kuruluşlar, vakıf şirketleri, Federal Rezerv Bankası, birçok kamu hizmet kuruluşuyla sigorta şirketinin merkezi ve Uluslararası Pamuk, Kahve, Şeker, Kakao ve Menkul Değerler borsaları Wall Street'te toplanmıştır.Borsada aracılık yapan birçok şirketin yönetim merkezi de buradadır.Wall Street günümüzde dünya çapında büyük finans ve yatırım etkinliklerinin simgesi durumundadır ve bu niteliğiyle efsaneleşmiştir.

 
Dünya Ticaret Merkezi 

ABD'nin New York kentinde Manhattan semtinde bulunan ve 11 Eylül 2001 terör saldırılarında yıkılan ticaret merkezi. İkiz Kuleler olarak adlandırılan merkezin yapımına 1960 yılında başlanmış ve ilk kiracısı 1970 yılında Kuzey kuleye taşınmış, bundan iki yıl sonra ikinci kiracı Güney kuleye taşınmıştır. New York'taki Dünya Ticaret Merkezi 1973'te inşa edildikten sonra Manhattan'ın çehresini değiştiren dünya'nın en yüksek ikiz kuleleri oldu. Kulelerden birinin 107. katında bulunan The Windows on the World isimli restorant, müşterilerine akşam yemeklerinde New York ve Hudson Nehri'ni izletme fırsatını veren dünya'nın en büyük restoranıydı. Kuleler 11 Eylül 2001'de yıkıldı.

Tarkan Gedik

23-30/09/2007