Sant' Angelo Kalesi

San Pietro'dan çıkınca Via della Conciliazione yolu sizi Angelo Kalesi'ne ulaştırır. Kale, Vatikan'a bir yeraltı geçidiyle bağlı. Passetto olarak anılan bu koridor ortaçağda yapıldı. Kale, İS 2. yüzyılda İmparator Hadrianus tarafından yaptırıldı. İmparator buraya gömülmek istiyordu. Ortaçağda kaleye dönüştürülen yapının altında zindanlar bulunuyor.
Fatih Sultan Mehmet'in oğlu Cem Sultan, batıdaki sürgün hayatının bir bölümünü burada geçirmiş. Kalenin tepesinde Başmelek Mikail'in dev heykeli bulunuyor. Bu heykel 18. yüzyılda yaşayan Pieter Verschaffelt'in eseri. Hadrianus'un Mozolesi, hazinelik, VI. Aleksandır Merdivenleri, Apollon Salonu, Sala Paolina, Sütunlu Salon gibi 58 odadan oluşmakta. 

Kolezyum

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından M.S. 72 yılında yapımına başlandı ve M.S. 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır.

[1] İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve birazda kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki etkileyici heykelin adını aldı. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçildi.

Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum, Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma'nın en çok turist çeken yerlerinden biridir.

Ayrıca Roma Katolik Klisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfitiyatroda fener alayı düzenler.

Roma,Pıazza Dı Spagna (İspanyol Merdivenleri) 

Aşk çeşmesinden, on dakika uzaklıkta. 138 basamak var. 1723 yılında yapılmış. Yapıldığı zaman, Avrupanın en uzun merdivenleri imiş. Ortam çok canlı ve hareketli. Merdivenlerde oturarak dinlenilebilir.
Merdivenlerden çıktığınızda, Romanın panaromik şehir manzarası görülüyor. Burada, bir kilise ve mısırdan getirilen dikili taş var. Ayrıca, sokak ressamları var, resim yapıyorlar.Meydana ismini veren, İspanya büyükelçiliğinin burada olması. Merdivenlerden indiğinizde, hemen karşınıza Fellini tarafından yapılan bir havuz çıkıyor.

Roma,Fontana De Trevi (Aşk Çeşmesi)

Bu yapı, gerçekten büyüleyici. Yanlız, en ilginç olanı, buraya biz Türkler yanlızca aşk çeşmesi ismini koymuşlar, bizden başka buraya aşk çeşmesi diyen yok. En son 1998 yılında restore edilmiş. Para atmak bir gelenek. Havuza arkanı dönerek, sol elinle para atarsan, Romaya tekrar gelebileceğin rivayet edilmekte. Gün içinde havuza atılan paralar, her akşam toplanıyor ve yaklaşık 3000 euro civarında biriken para Romanın fakirlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılıyormuş.
Buraya, hem gündüz, hemde gece görmelisin. Işıklandırıldığında daha harika bir görüntü ortaya çıkıyor.
Buranın yapılışına ait bir efsane var. Şöyleki; bir Roma ordusu savaştan dönerken, uzun süre su bulamazlar. Derken ,karşılarına çok güzel bir kız çıkar. Romalı askerlere, bulunduğu yeri kazarlar ise, su çıkacağını söyler. Askerler, halen havuzun bulunduğu, güzel kızın tarif ettiği yeri kazarlar ve su bulurlar. Bu hikaye, havuzun üstünde bulunan kabartmalarda da resimler ile ifade edilmektedir. Dikkat edilirse, kabartmalarda, romalı askerlerin yeri kazdığı ve yanlarında çok güzel bir kızın bulunduğu görülebilir. Peki niye aşk çeşmesi. Burada, büyük aşkların ifade edildiği ve büyük film starlarının oynadığı birkaç aşk filmi çekilmiş ve daha sonra burası aşk çeşmesi olarak anılmaya başlanmış.
Meydanda; yine pizza restoranları, ayakkabı mağazaları var. Meydandaki dondurmacıdan mutlaka meşhur bir roma dondurması tatmalısınız. Tadına doyulmayacak güzellikte.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü Palazzo del Quirinale

Quirinal Tepesi günümüzde, İtalya Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu ve devletin simgelerindne birisi olan Palazzo del Quirinale ile tanınır. Aynı saray, 1946'da kraliyetin kaldırılmasından önce İtalya Kralı'nın ikametgahı, 1871 yılından önce ise Papalık konutuydu.

 Tarkan Gedik